Katolicka Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym EFFATHA

zaprasza na spotkania modlitewne:
 

kościół św. Elżbiety

piątek godz. 17:15

pierwszy piątek miesiąca  godz. 16.00


Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie

(J 14, 6)

 

 

Początek: „Przypowieść o Królestwie Bożym i trzech miarach mąki”

(Mt 13,33) (Ł 13,21)

 

Wspólnota EFFATHA jest pierwszą wspólnotą Charyzmatycznego Ruchu Odnowy w Duchu Świętym w Archidiecezji Gdańskiej. Początki Wspólnoty datują się na rok 1977 i związane są z inicjatywą trzech młodych kobiet: Izabeli Cieślewicz, Lucyny Minkiewicz i Barbary Tomczak, początkowo spotykających się w domowej grupie modlitewnej.

Podczas jednego z takich spotkań kobiety otrzymały od Ducha Świętego słowo poznania z Ewangelii (Mt 13,33) (Ł 13,21), które natchnęło je do stworzenia Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w Gdańsku. "Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło". 

Te trzy kobiety stały się tymi miarami mąki, zaczynem od którego wszystko się zaczęło, aby rozczynić, a proces zakwaszania nieustannie trwa….

Izabela Cieślewicz, Lucyna Minkiewicz i Barbara Tomczak uczestniczyły w pierwszym seminarium, Rekolekcjach Ewangelizacyjnych Odnowy - REO. Modlitwa o odrodzenie - chrzest w Duchu Świętym odbyła się 28 lutego 1978 roku z udziałem ks. Mariana Piątkowskiego z Poznania. Do modlących się szybko dołączali krewni i znajomi, a domowa, początkowo kilkuosobowa grupa połączyła się ze wspólnotą studencką działającą w ramach Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele jezuitów w Gdańsku-Wrzeszczu.

8 grudnia 1978 roku zawiązała się Wspólnota pod nazwą EFFATHA (tzn. Otwórz Się) prawie od samego początku swego istnienia gromadziła się przy Kościele Rektorskim Księży Pallotynów pod wezwaniem św. Elżbiety w Gdańsku.

Bogu niech będą dzięki za księży Pallotynów, którzy od tylu lat udzielają nam swojej gościny. Pierwszym opiekunem był ks. Piotr Marek, kolejnymi kapłanami posługującymi byli: ks. Stefan Potoniec, ks. Andrzej Chełkowski, a od wielu lat opiekunem wspólnoty jest ks. Tadeusz Mika.

Wspólnota EFFATHA licząca początkowo 30 osób, w 1980 roku rozrosła się pięciokrotnie. Na początku drogi Odnowy wiele osób przyjeżdżało na spotkania do kościoła św. Elżbiety by po pewnym czasie, mając większe doświadczenie zakładać wspólnoty w swoich parafiach. Kolejne wspólnoty powstały w Gdyni, Żukowie, Chwaszczynie, Wejherowie, Rumii, Helu, Tczewie, Pucku i Sopocie.

Niezmiennie od ponad 35 lat Wspólnota EFFATHA jest otwartą grupą modlitewną, każdy kto pragnie „otworzyć się” na działanie Ducha Świętego, może się z nami spotkać na wspólnej modlitwie w każdy piątek.

 

                               

 

 

Intencje

Ostatnio Dodane

Logowanie